Z wizytą w gabinecie stomatologicznym

dawane różnego rodzaju zabiegom stomatologicznym. W oczywiście sposób dotyczy to także osób młodych, które ciężko pracują i zjadają swoje posiłki o różnych porach. Przez to mogą niszczyć swoje zęby i sprawiać, że zaczynają one pos

Z wizytą w gabinecie stomatologicznym

Szybkie zabiegi stomatologiczne

Proste zabiegi stomatologiczne wykonywane są u osób w praktycznie każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze muszą być czasami poddawane różnego rodzaju zabiegom stomatologicznym. W oczywiście sposób dotyczy to także osób młodych, które ciężko pracują i zjadają swoje posiłki o różnych porach. Przez to mogą niszczyć swoje zęby i sprawiać, że zaczynają one posiadać różnego rodzaju ubytki. Wobec tego starają się często sprawdzać stan swoich zębów podczas przeglądu dentystycznego i wolą być poddawani drobnemu borowaniu niż leczeniu kanałowemu.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobre dla ich zdrowia, a jednocześnie pozwala im na zaoszczędzenie pieniędzy, które mogą przeznaczyć na jakieś przyjemności. Szybko wykonywane zabiegi stomatologiczne są bowiem stosunkowo tanie.


dentes ? złożone twarde twory anatomiczne

Zęby (łac. dens ? ząb, l.mn. dentes) ? złożone, twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią element układu trawienia i służą do rozdrabniania pożywienia.

U człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem.

Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce) ? 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:

Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów (10 w żuchwie i 10 w szczęce) ? 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:

Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt ?-amylazy z pokarmem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego

Zęby człowieka zbudowane są z 3 części:

Korona stanowi tę część zęba, która najbardziej odróżnia zęby jednej grupy od innych, gdyż ma bardzo zróżnicowaną powierzchnię w poszczególnych grupach.

Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera.

Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba. Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba. Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając do kieszonki dziąsłowej i nie drażniąc brodawki zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka