Kwestia furtek i bram

dowę konstrukcyjno-architektoniczną. Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy: warowne ? jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np. zamku, twierdzy, murów obronnych). Były stosowana od starożyt

Kwestia furtek i bram bramy i furtki rybnik

Czym jest brama?

Brama (wrota) ? główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną.

Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy:

warowne ? jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np. zamku, twierdzy, murów obronnych). Były stosowana od starożytności do XIX wieku (w twierdzach). Zwykle miała formę warownej baszty o przejściu chronionym broną i zwodzonym mostem, czasem z samborzem. Bramy dodatkowo były chronione przedbramiem, z którego wykształcił się barbakan.
w ogrodzeniu ? stanowiące wjazd na teren fabryki, pałacu, ogrodu, parku itp. Poczynając od okresu baroku bramy w ogrodzeniach stały się ważnym składnikiem kompozycji pałacowo-ogrodowych.
triumfalne ? wznoszono je od XVI wieku na wzór starożytnych rzymskich łuków triumfalnych - zwłaszcza w okresie baroku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama


Obsługa bram automatycznych

Bramy automatyczne montowane są zwłaszcza przy wjazdach na posesje, ale też przy wjazdach na tereny nowych bloków mieszkalnych i tych budynków użyteczności publicznej, które są zabezpieczane przez osobami postronnymi. Podstawową zaletą bramy automatycznej jest fakt, że zwiększa ona bezpieczeństwo osób mieszkających na terenie danej posesji, a jej obsługa jest bardzo prosta i wygodna.

Wystarczy po prostu wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie zdalnego sterowania, żeby brama automatyczna otworzyła się lub zamknęła. Dlatego wydaje się, że zakładanie takich bram jest bardzo przydatne w przypadku osób, które dużo podróżują i zostawiają dom bez opieki na kilka dni lub wręcz przeciwnie, posiadają małe dzieci, często bawiące się na dworze.


Sposoby dbania o płoty drewniane

Stawianie płotów stanowi tradycyjną metodę ogradzania różnych posesji. Trzeba również przyznać, że dobrze zadbane płoty drewniane potrafią bardzo okazale, a nawet nowocześnie wyglądać. Dlatego wielu gospodarzy, zamiast likwidować posiadane przez siebie tradycyjne płoty drewniane, sięga po sprawdzone metody ich renowacji.

Zajmują się także ich malowaniem i dostawianiem nowych elementów. Wydaje się, że możliwość przeprowadzania przy płotach własnych prac konserwatorskich stanowi ich dodatkową zaletę, ponieważ w przypadku nowoczesnych ogrodzeń bywa tak, że właściciel nie jest w stanie samodzielnie ich naprawić i musi zawsze korzystać z fachowej pomocy, co wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów.